Jak zorganizować dobrą domówkę? vol. 1

Wszyscy dobrze wiemy, jak ważną częścią naszego życia są imprezy. Powiadomienia z fejsa spamują nam codziennie kilkoma wydarzeniami w naszej okolicy, każdy klub/pub organizuje jakiś większy event przynajmniej raz w tygodniu. Wejście na większość z tych imprez jest płatne (no dobra, płatne jest po 22 ale dobrze wiem, że zanim się zbierzecie z tego bifora to wybije już ta godzina), pomimo licznych promocji i tak wydacie fortunę na alkohol, o ile nie znacie DJ’a to nie wiadomo czy podpasuje wam muzyka, nie mówiąc już o tym, że powrót do domu wiąże się z niekończącymi powrotami nocnymi autobusami lub kosztami dowozu taksówką/Uberem. Jak więc tego uniknąć ale nadal uczestniczyć w super imprezie? Zrobić domówkę.

Pierwsza, najważniejsza rzecz – nazwa. Nie chcesz, żeby znajomi potem mówili “pamiętasz ten raz jak była u ciebie impreza, no ta ta wiesz, gdzie był Krzysiu i Marta… no nie, ta wcześniej jeszcze..”. Chcesz żeby pamiętali tą imprezę pod konkretną nazwą. Nie musi to być nic bardzo kreatywnego, wystarczy “Impreza Karnawałowa 2k17”, “Majowy melanż” czy “Project X Party”. Dzięki temu twoje wydarzenie od razu wyróżnia się spośród innych propozycji i bardziej zapada w pamięć.

Drugi krok, zrób wydarzenie na fb. Dużo osób jest do tego sceptycznie nastawiona, ale muszę przyznać, że zestaw narzędzi który oferuje fejs, jest wyjątkowo praktyczny jeśli chodzi o organizowanie imprez. W opisie wydarzenia podajesz wszystkie informacje, które chcą znać uczestnicy; czas, miejsce i swój numer telefonu na wszelki wypadek, gdyby ktoś miał problem z trafieniem. Ominiesz dzięki temu wielu wiadomości, każdy będzie się chciał upewnić jaki masz adres, o której godzinie wszystko się zaczyna itd. Poza tym, goście widzą inne zaproszone osoby, co też oszczędzi ci czasu na pisaniu każdemu listy gości, w końcu każdy chce wiedzieć “kto jeszcze będzie?”. Zakładka z zaproszonymi osobami to również spore ułatwienie dla organizatora, widzi, kto weźmie udział w wydarzeniu, kto nie może, a kto jeszcze nie jest zdecydowany i wymaga specjalnego telefonu z pogróżkami, odnośnie do tego, co się stanie, jeśli nie przyjdzie. Wybierz jeszcze jakieś fajne zdjęcie w tle wydarzenia, te proponowane przez fb są ciekawe, ale nie zawsze oddają ducha imprezy.

Zdj:xpaulinkax.tumblr.com

tumblr_o2hnl6C2U41u8w5kqo1_1280

 

Wydarzenie zrobione, goście zaproszeni, wielki dzień już niedługo, czas wziąć się do prawdziwej pracy! Najpierw ustal budżet, moim zdaniem 100 zł to odpowiednia kwota na całkiem przyzwoitą domówkę, jeśli nie dysponujesz takimi funduszami (spokojnie, ja też studiuję) wystarczy, że poprosisz zaproszonych o zrzutkę 5-10 zł; to niedużo, a może już się uzbierać przyzwoita sumka. Na co potrzebne fundusze? Drobne przekąski, alkohol, gadżety, dekoracje.

Jeśli masz w kuchni dwie lewe ręce, wystarczy że kupisz wuchtę (dużo) chipsów, paluszków, krakersów czy co tam lubisz ty i twoi znajomi. Z doświadczenia wiem, że ludzie uwielbiają przekąski, które mogą zamoczyć w jakimś sosie, nachosy z serem sprawdzą się wyśmienicie, jeśli tniesz koszty to wystarczą krakersy i sos zrobiony na bazie jogurtu naturalnego, więcej na temat imprezowych przekąsek pojawi się na blogu w przyszłych postach 🙂

Must have na każdą imprezę to plastikowe kubeczki. Mówię to z ciężkim sercem, ponieważ staram się dbać o środowisko. Niestety liczba szklanek, które trzeba umyć po domówce jest przygniatająca, dzięki plastikowym kubeczkom i talerzykom oszczędzisz dużo czasu, no i nie ryzykujesz, że ktoś coś zbije 🙂 Jeśli tak jak ja, zapragniesz ograniczyć używane kubeczki do minimum, postaw obok nich marker i poproś gości żeby podpisali swoje poidełka, dzięki temu każdy będzie używał tych samych przez całą imprezę. Zapewne marzysz, żeby na twojej imprezie pojawiły się czerwone kubeczki, rodem z filmów o amerykańskich bractwach, słyszałem, że można je dostać w niektórych sklepach TK Maxx, sam jednak nigdy się na nie nie natknąłem :/. Jeśli dodatkowo chcesz zabezpieczyć stół przed plamami i odciskami, połóż na niego szary papier, wtedy żadne rozlania nie będą straszne, a dodatkowo można rysować po powierzchni!

Zapewne każdy przynosi na domówkę własny alkohol, jednak jako gospodarz powinieneś zadbać o to, żeby nikt nie był trzeźwy! Warto zapewnić każdemu “wstępny” alkohol. Wystarczy, że kupisz tyle piw, ile zaproszonych osób. Jeśli jednak przekracza to twoje fundusze, zrób poncz. Kup jedno wino lub pół litra wódki, jakiś sok, dosłodź, wlej do dużej miski, włóż chochlę i każdy będzie chciał nalać sobie trochę do swojego kubeczka!

To tyle jeśli chodzi o przygotowania do imprezy, jak zarządzać imprezą, ulokować i poznawać ze sobą gości, już w następnym poście!

Buziaki

Zack

zdj:kodakdisposables.tumblr.comdomowa

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s